Niech twoje pieniądze pracują tylko dla ciebie

Pomagam w gwarancjach
info@gwarancje-ubezpieczeniowe.pl
Wadium | Należyte wykonanie | Rękojmia

Weksel in blanco jako zabezpieczenie wykonania kontraktu

Weksel in blanco może być zabezpieczeniem należytego wykonania kontraktu, albo usunięcia wad i usterek. Do zastosowania takiego zabezpieczenia wymagana jest jednak zgoda obu stron transakcji, czyli wykonawcy oraz zamawiającego-beneficjenta. Istnieje zatem trzecia droga, oprócz kaucji w gotówce i gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej, do zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

W przypadku chęci zastosowania weksla jako zabezpieczenia wykonania umowy możliwość taką powinna przewidywać umowa pomiędzy stronami. Przy wystawianiu weksla in blanco na zabezpieczenie należy pamiętać o sporządzeniu odpowiedniej umowy wekslowej. Poniżej zamieszczam skan takiej umowy występujący w realnym obrocie. Nie traktujcie tego jako wzór, ponieważ jej warunki są dalekie od ideału. Więcej o wekslach in blanco możecie przeczytać na tym blogu.
weksel jako gwarancja

Comments

  1. Niby zabezpieczenie jak każde inne, ale jeśli beneficjent już musi z niego skorzystać to wykonawca przeważnie jest w trudnej sytuacji finansowej, a wiadomo, że weksel jest tyle wart ile jego wystawca.

  2. @Jarek H. – zgadzam się, i dlatego sytuacje zabezpieczenia należytego wykonania kontraktów wekslami nie są częste. Stąd i ten wpis, nie pisałbym przecież o rzeczach zwyczajnych 🙂

Speak Your Mind

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.