Niech twoje pieniądze pracują tylko dla ciebie

Pomagam w gwarancjach
info@gwarancje-ubezpieczeniowe.pl
Wadium | Należyte wykonanie | Rękojmia

Gwarancje ubezpieczeniowe dla firm turystycznych – nowe wzory umów

Jak podaje Krzysztof Wilk w swoim blogu Prawo i Turystyka Ministerstwo Sportu i Turystyki udostępniło wzory formularzy:
– umowy gwarancji bankowej,
umowy gwarancji ubezpieczeniowej,
– umowy ubezpieczenia na rzecz klientów, wymaganych w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Gwarancje ubezpieczeniowe dla firm turystycznych akurat nie są często sprzedawanym produktem w naszym biurze brokerskim. Pamiętam, że w zeszłym roku, jak głośno było o nowych warunkach gwarancji dla tej branży, zgłosiła się do nas firma (działalność gospodarcza), chcąca zakupić taką usługę. Przedsiębiorstwo istniało od kilku lat, miało poprawne wyniki finansowe, nigdy jednak nie zajmowali się turystyką – działali w branży reklamowej. Prawdopodobnie chodziło o to, aby firma ta mogła wykonywać usługi turystyczne, których nie będzie mógł wykonywać inny podmiot, wykonujący je do tej pory, z uwagi na fakt, że nie uda mu się uzyskać odpowiedniej gwarancji. Jednakże kontakt z klientem urwał się, po otrzymaniu przez niego wniosku, więc nie wiem jak poradzili sobie z tym problemem.

Również w zeszłym roku sporo pytanych przez nas ubezpieczycieli, nie chciało udzielać takich gwarancji turystycznych. Aktualnie możemy zaproponować taką usługę w PZU i Signal Iduna.

[AKTUALIZACJA 17-05-2011] Treść rozporządzenia jest zamieszczona na tej sejmowej stronie.

Autor: Lech Malinowski

Comments

 1. Dziękuję bardzo za wspomnienie mojego artykułu.

  Z własnego doświadczenia w kontaktach z przedsiębiorcami z branży turystycznej mam podobne doświadczenie, iż wielu ubezpieczycieli posiada ofertę dla biur podróży tylko w teorii. Najczęściej spotykam się z gwarancjami wystawianymi przez Signal Iduna, Axa lub TU Europejskie. Pozdrawiam serdecznie

 2. A ja dziękuję za wskazanie innych TU, z którymi warto skontaktować się w razie potrzeby zakupu gwarancji 🙂

 3. Jarosław says

  Witam,

  wprowadzone wzory gwarancji to jakieś kuriozum, dzięki któremu praktycznie ten instrument zabezpieczenia zniknie z rynku.

  Pzdr
  J. Herman

 4. @Jarosław: nie wydaje mi się, aby Ustawodawca jakoś specjalnie się tym przejmował… 🙂

 5. Jarosław says

  Konsultacje przed wprowadzeniem tych tekstów nie zostawiły żadnych złudzeń w tym względzie 🙂

 6. @Jarosław: a jak wyglądają obecnie gwarancje turystyczne w PZU – jak dowiadywałem się w czasie wchodzenia nowych przepisów, to miałem informację, że PZU tak, wystawia gwarancje, ale o własnej treści, a nie wg rozporządzenia. Coś się zmieniło?

Speak Your Mind

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.