Niech twoje pieniądze pracują tylko dla ciebie

Pomagam w gwarancjach
info@gwarancje-ubezpieczeniowe.pl
Wadium | Należyte wykonanie | Rękojmia

Termin końcowy obowiązywania wadium a art. 115 kodeksu cywilnego (czyli jak dokładnie liczymy dni związania ofertą)

Klient poprosił mnie właśnie o wadium (o gwarancję przetargową), w którym 30-dniowy termin związania ofertą mija 3 maja. Ponieważ jest to święto, a 4 maja to z kolei niedziela, klient zawnioskował o końcowy termin gwarancji na 5 maja w poniedziałek.

Czy jeśli okres końcowy terminu związania ofertą (zazwyczaj wyrażony okresem 30-dniowym lub 60-dniowym od ostatecznego terminu składania ofert) upływa w niedzielę lub w inne święto, to dzień zwrotu wadium (a co ważniejsze – okres końcowy gwarancji ubezpieczeniowej) powinien ulec przedłużeniu? Bowiem zgodnie z art. 115 kodeksu cywilnego, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

Kluczowym pytaniem jest to, czy termin związania ofertą jest „końcem terminu do wykonania czynności”. Na pierwszy rzut oka można się z tym zgodzić – czynnością tą jest podpisanie umowy, a terminem – okres związania ofertą.

Patrząc jednak na wyroki KIO należy dojść do odmiennych wniosków – jeśli termin końcowy związania ofertą kończy się w święto, nie ulega on przedłużeniu do następnego dnia.

W przypadku wspomnianego wcześniej klienta oznacza to, że wystarczającym jest dla niego wystawienie gwarancji wadialnej kończącej się 3 maja – w świąteczną sobotę.

Pod tym linkiem można ściągnąć przykładowe wyroki wraz wyciągiem z ich orzeczeń traktujące o tym problemie prawnym.

Speak Your Mind

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.