Niech twoje pieniądze pracują tylko dla ciebie

Pomagam w gwarancjach
info@gwarancje-ubezpieczeniowe.pl
Wadium | Należyte wykonanie | Rękojmia

Dlaczego Polska Grupa Pocztowa wygrała przetarg na dostawę przesyłek sądowych w całej Polsce?

Firma, której roczny przychód jest rzędu 30 mionów złotych, wygrała dwuletni przetarg na ponad 250 milionów złotych rocznie dotyczący doręczenia przesyłek sądowych w całej Polsce. W internecie i mediach tradycyjnych wrze. Większość osób ma wrażenie, że nowy operator może nie podołać ilości przesyłek.

Obawy są uzasadnione. Nie bez kozery przy wydawaniu gwarancji patrzy się nie tylko na możliwości finansowe firmy, ale i na wielkość dotychczasowych kontraktów i porównuje się je z nowo zabezpieczanym kontraktem.

W przypadku PGP i zamówienia na doręczanie przesyłek sądowych oba porównania są niekorzystne. Zabezpieczenie należytego wykonania kontraktu wynosi zazwyczaj 10% jego wartości, zatem w tym przypadku powinno wynosić 50 milionów złotych. Kwota nieosiągalna dla firmy z o wiele mniejszym obrotem rocznym. Nawet jeśli firma byłaby wypłacalna na taką kwotę, a chciałaby zabezpieczyć wykonanie kontraktu w gwarancji, nie sądzę, aby jakikolwiek ubezpieczyciel chciał wystawić gwarancję, z uwagi na poważne wątpliwości, byłaby ona w stanie wykonać tak duży kontrakt.

Zatem w jaki sposób PGP zdołało dać kaucję lub gwarancję należytego wykonania kontraktu? Okazuje się, że powodem był fakt, iż zamawiający… „nie wymaga wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.” (cytat z SIWZ).

Nigdzie lepiej jak w wynikach tego przetargu widać jaki jest sens żądania zabezpieczenia należytego wykonania kontraktu.

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.